Calendar

November 2014

Wed, November 26

 

Public Classes

New York, NY

Prepay for Classes

9:00 AM - 10:00 AM Morning Yoga Keisha Bolden
10:00 AM - 11:30 AM Advanced Beginner Ballet Deborah Wingert
12:30 PM - 1:30 PM Zumba® Fitness at Lunchtime Samuel Salazar
6:30 PM - 7:30 PM Zumba® Fitness + Strength Samuel Salazar
6:30 PM - 8:00 PM Afro-Cuban Noibis Licea
6:30 PM - 8:00 PM Adv. Beginner Classic Jazz Jeffrey Bynum
7:00 PM - 8:30 PM Absolute Beginner Ballet
SUB: Mayumi Omagari
7:00 PM - 8:30 PM Advanced Beginner Hip-Hop
SUB: Jonathan Lee
7:00 PM - 8:30 PM Beginner Horton
SUB: Carlos Dos Santos
7:30 PM - 9:00 PM Beginner Samba / Afro Brazilian Quenia Ribeiro
7:30 PM - 9:00 PM Power Ashtanga Yoga Irini Res
7:30 PM - 9:00 PM Advanced Beginner Ballet
8:00 PM - 9:30 PM Absolute Beginner Hip-Hop
SUB: Ray Davis

Professional Classes

New York, NY

Prepay for Classes

8:30 AM - 9:50 AM Ballet II Beth Goheen
8:30 AM - 9:50 AM Ballet III Pedro Ruiz
8:30 AM - 9:50 AM Modern I Ari Mayzick
8:30 AM - 9:50 AM Horton I Milton Myers
8:30 AM - 9:50 AM Ballet V Robert Atwood
8:30 AM - 9:50 AM Ballet VI Graciela Kozak
10:00 AM - 11:20 AM Horton III Elizabeth Roxas
10:00 AM - 11:20 AM Ballet VII Jenny Chiang
10:00 AM - 11:20 AM Beginner Men's Ballet Robert Atwood
10:00 AM - 11:20 AM Horton I Ana Marie Forsythe
10:00 AM - 11:20 AM Intermediate Pointe Celia Marino
10:00 AM - 11:20 AM Ballet V Lynn Glauber-Mandel and Peter Brandenhoff
10:00 AM - 11:20 AM Modern II Christine Dakin
11:30 AM - 12:50 PM Jazz III
11:30 AM - 12:50 PM Gyrokinesis®
11:30 AM - 12:50 PM Modern I Kevin Predmore
11:30 AM - 12:50 PM Modern III/IV Jacqulyn Buglisi
11:30 AM - 12:50 PM Horton IV Ana Marie Forsythe
11:30 AM - 12:50 PM Ballet IV Peter Brandenhoff
11:30 AM - 12:50 PM Body Conditioning Wendy Amos
11:30 AM - 12:50 PM Ballet VI Lynn Glauber-Mandel
1:30 PM - 2:50 PM Modern II Kevin Predmore

Thu, November 27

 

Professional Classes

New York, NY

Prepay for Classes

8:30 AM - 9:50 AM Horton I Elizabeth Roxas
8:30 AM - 9:50 AM Ballet IV Pedro Ruiz
8:30 AM - 9:50 AM Ballet II Nancy Turano
8:30 AM - 9:50 AM Ballet III Graciela Kozak and Peter Brandenhoff
8:30 AM - 9:50 AM Ballet VI Celia Marino
10:00 AM - 11:20 AM Modern I Marianne Bachmann
10:00 AM - 11:20 AM Yoga I Leslie Journet
10:00 AM - 11:20 AM Horton I Tracy Inman
10:00 AM - 11:20 AM Horton III Milton Myers
10:00 AM - 11:20 AM Ballet IV Beth Goheen
10:00 AM - 11:20 AM Tap I Kimberly LaRue
10:00 AM - 11:20 AM Ballet VI Nancy Turano
10:00 AM - 11:20 AM Modern II Dudley Williams
10:00 AM - 11:20 AM Ballet V Graciela Kozak and Peter Brandenhoff
11:30 AM - 12:50 PM Modern I Martin Lofsness
11:30 AM - 12:50 PM Taylor Technique Carolyn Adams
11:30 AM - 12:50 PM Ballet IV Nancy Turano
11:30 AM - 12:50 PM Beginner Pointe Celia Marino
11:30 AM - 12:50 PM Horton II Milton Myers
11:30 AM - 12:50 PM Intermediate/Advanced Men's Ballet Peter Brandenhoff
11:30 AM - 12:50 PM Modern II Jacqulyn Buglisi
1:30 PM - 2:50 PM Jazz II Judine Somerville
1:30 PM - 2:50 PM Modern III/IV Jacqulyn Buglisi
1:30 PM - 2:50 PM Horton II Fredrick Earl Mosley
3:00 PM - 4:20 PM Modern I Marianne Bachmann
3:00 PM - 4:20 PM Hip-Hop Jonathan Lee
3:00 PM - 4:20 PM Modern III Penny Frank

Fri, November 28

 

Public Classes

New York, NY

Prepay for Classes

10:00 AM - 11:30 AM Advanced Beginner Ballet
SUB: Andrew Ivan
12:30 PM - 1:30 PM Zumba® Fitness at Lunchtime Samuel Salazar
6:00 PM - 7:30 PM Intermediate Ballet Peter Brandenhoff
6:30 PM - 7:30 PM Zumba® Fitness Melissa Carias
6:30 PM - 8:00 PM SharQui - The Bellydance Workout® Sharon Zaslaw
6:30 PM - 8:00 PM West African Maguette Camara
6:30 PM - 8:00 PM Contemporary Latin Jazz Fusion Sekou McMiller
7:00 PM - 8:30 PM Beginner Horton Karen Arceneaux
7:30 PM - 8:45 PM Power Ashtanga Yoga Irini Res
7:30 PM - 9:00 PM Capoeira Tiba Vieira
7:30 PM - 9:00 PM Absolute Beginner Ballet
SUB: Andrew Ivan

Professional Classes

New York, NY

Prepay for Classes

8:30 AM - 9:50 AM Ballet II/III Beth Goheen
8:30 AM - 9:50 AM Modern I Ari Mayzick and Ari Mayzick
8:30 AM - 9:50 AM Horton I Milton Myers
8:30 AM - 9:50 AM Ballet VI Graciela Kozak
8:30 AM - 9:50 AM Ballet V Robert Atwood
10:00 AM - 11:20 AM Ballet II/III Pedro Ruiz
10:00 AM - 11:20 AM Ballet IV Graciela Kozak
10:00 AM - 11:20 AM Horton I Fernando Carrillo
10:00 AM - 11:20 AM Horton III Adrienne Hurd
10:00 AM - 11:20 AM Ballet VII Jenny Chiang
10:00 AM - 11:20 AM Ballet V Lynn Glauber-Mandel and Celia Marino
10:00 AM - 11:20 AM Modern II Christine Dakin
11:30 AM - 12:50 PM Horton II Guillermo Asca
11:30 AM - 12:50 PM Ballet IV Celia Marino
11:30 AM - 12:50 PM Modern I Kevin Predmore and Kevin Predmore
11:30 AM - 12:50 PM Modern III/IV Ari Mayzick
11:30 AM - 12:50 PM Gyrokinesis®
11:30 AM - 12:50 PM Ballet VI Lynn Glauber-Mandel
1:30 PM - 2:50 PM Jazz II
1:30 PM - 2:50 PM Horton II Freddie Moore
1:30 PM - 2:50 PM Modern II Kevin Predmore